Category Książki

Co on się tak uwziął na tego wiedźmina?

Tak, skoro grałem w obie gry, to postanowiłem sobie też przypomnieć książki. I byłem mile zaskoczony. Tym razem wziąłem się za to jak za Tolkiena, czyli przygotowany dydaktycznie. Mianowicie otwarta mapa, otwarta chronologia i zaglądania co chwile na wiedźmińską wiki, żeby coś sprawdzić. Każdy tom (od nie dawna jest ich osiem) czyta się bardzo lekko i przyjemnie, co było dla mnie bardzo zdradzieckie dawniej, bo nie skupiałem się tak bardzo na całokształcie. Teraz było inaczej.

Książki oferują doskonały humor, zręczne odniesienia do literatury i innych środków kultury współczesnej, ale poza czystą akcją oferują skomplikowany świat, którego zagłębienie daje dodatkową przyjemność.

A o co chodzi? A o to, że jak się czyta „na pałę” to umykają drobne s...

Read More

Poezja? Brrr…

Dostałem na urodziny książkę. Strasznie się zdziwiłem bo autorem okazał się J.R.R. Tolkien, a ja niczego śródziemiowego się nie spodziewałem. Tytuł to „Upadek Króla Artura”, czyli ze Śródziemiem mało wspólnego. Cała książka to wydany przez syna referat na temat dzieła ojca, zawierający samo dzieło, które zajmuje raptem kilkadziesiąt (razem z tłumaczeniem) stron, w całej książce. Dzieło natomiast, to poemat, a żeby nie było za łatwo, poemat aliteracyjny. I tak jak nie znoszę poezji i całe życie unikałem, tak postanowiłem przeczytać. Po pierwsze bo to mój ulubiony autor, po drugie uważam, że książkę, którą się dostało na urodziny należy przeczytać. Zajęło mi to trochę, bo raz, jak już zacznę książkę/serię to muszę skończyć, a byłem w trakcie jednej...

Read More